THE NOSE HAS TO TRAVEL AS WELL
TO… INDIA
Jaar van lancering: 2014
Laatst aangepast: 09/02/15
Neus: Céline Barel, Yves Cassar
Model: ‘Diana Vreeland’
Concept & realisatie: Alexander Vreeland
Flaconontwerp: Fabien Baron
Céline Barel liet zich bij Perfectly Marvelous leiden door de volgende quote van Diana Vreeland: “If it isn’t a passion, it isn’t burning, it isn’t on fire, you haven’t lived!” Niet echt witty. Diana had betere one liners, en: je moet je het wel kunnen veroorloven zoiets te zeggen. Nog een inspiratiebron: Vreelands favoriete kleur: rood. Dat zie je aan de flacon. Maar ruik je dat ook aan de inhoud? Perfectly Marvelous is geen geur die je in vuur en vlam zet, die overloopt van de liefde, van het leven.
Dat wordt wel beweerd door Alexander Vreeland: “This fragrance is a passionate fragrance built around a jasmine absolute from India, draped in a ‘glowing lava’ accord of lacquered red sandalwood and pimento.” Kan niet met sandelhout ook al is die rood generfd. Want sandelhout verspreidt eigenlijk het tegenovergestelde: is zacht, rustgevend, weldadig. En dat is Perfectly Marvelous – een geur die de neus op een aangename reis meeneemt naar India waar hij op een lokale markt bij toeval als echt aangeprezen sandelhout weet op te snuiven omringd door een aura van ‘typisch’ Indische kruiden.
Het effect: geen ‘utmost eroticism’ en geen ‘evoking fire’ voor mij. Eerder sandelhout dat lijkt gelakt met een kokoslaagje en later een chai-achtige kruidigheid krijgt met vleugjes kaneel, nootmuskaat, peper en fenegriek. De geur doet denken aan Santal Blush van Tom Ford en Santal Massoïa van Hermès (beide 2011).
Ofwel, met zoete en ‘vette noten’ Australisch sandelhout verpakken waardoor het op Indisch sandelhout moet gaat lijken – dat niet meer voor niet-religieuze doeleinden mag worden gebruikt. Maar de melkachtige noot (eigen aan echt sandelhout) wordt nu juist opgeklopt, verandert als het ware in slagroom waarin ook nog eens een volle dosis vanille geïnjecteerd met harsen is gestopt.
Ondersteund door cashmeran en een sterk dosis musk. En dat is wat je ruikt, wat blijft hangen – de sambacjasmijn haal ik er niet echt uit terwijl die in samenwerking met sandelhout olfactorische sensualiteit tot een hoogtepunt kan brengen. Neemt niet weg dat Perfectly Marvelous een geur is in overstemming met de Diana Vreeland-code: vol en voluptueus. Maar het had van mij wat heftiger gemogen waardoor zelfs Tom Ford – op dit moment toch de meest over the top lifestyleparfumleverancier – in verlegenheid zou worden gebracht.
Ik dacht dat ik klaar was met deze beschrijving tot dat ik Absolutely Vital – samengesteld door Yves Cassar – rook, want die ontloopt Perfectly Marvelous niet veel. Het verbeeldt ook een reis naar India – daar was Diana Vreeland dol op, en op sandelhout, maar waar was ze eigenlijk niet dol op.
Alleen ligt de nadruk minder op kruiden, meer op roos en jasmijn geënt sandelhout. Interessant – en dat geldt bijna voor alle DV-geuren: ze kennen niet de klassieke frisse opening, je komt direct in de core business, de bedoeling terecht. Past wel bij ‘haar’. Direct tot de essentie komen. De roos-jasmijn-sandelhout-combinatie houdt lang voor de harsen – opoponax en mirre – hun werking kunnen doen. Maar eerlijk gezegd, met Absolutely Vital op mijn rechter- en Perfectly Marvelous mijn linkerhand, twijfel ik in eerste instantie. Ik ruik voornamelijk sandelhout.
Het duurt even voor opoponax en mirre beginnen te smelten en het sandelhout een smeuïge nasleep geven. Bij twijfel gaat Geurengoeroe naar buiten en/of laat zijn neus een nacht rusten. Zowaar – ‘oh, what a beautiful morning’ – de jasmijn in Perfectly Marvelous ruik ik nu veel beter – is zwoel, is lichtelijk ‘geïndoold’ – door het gekruide sandelhout heen. De harsen – met name de mirre – in Absolutely Vital idem dito.
Van de tot nu toe zes verschenen geuren doen deze tweede meer beroep op de – verfijnde – neus. Luxeprobleem nu in de winkel – wordt in Nederland bij http://www.skins.nl verkocht – voor welk sandelhout ga je? En wat gebeurt er als je Perfectly Marvelous en Absolutely Vital mengt?