Yves Saint Laurent was een groot bewonderaar van Elsa Schiaparelli (1890-1973), tussen de twee wereldoorlogen dé concurrente van Coco Chanel, de andere couturière die hij zo vereerde. Hij heeft ooit een surrealistische avondjas (Elsa’s trademark) gemaakt met de naam Les Yeux d’Elsa. Was uitgevoerd in de kleur die Elsa beroemd heeft gemaakt: shocking pink.
Nu, nog geen jaar na de dood van Saint Laurent lanceert YSL-parfums Elle Shocking, een lijnuitbreiding van Elle uit 2007. Tja, wat moet je daar van zeggen. De link is er overduidelijk. Alleen heeft het niets te maken met Schiaparelli, hoeft ook niet. Ook niet met Saint Laurent. Hoeft ook niet? Ik bedoel, aan het model is zo weinig Saint Laurent. Of is dit de manier zoals de nieuwe Saint Laurent-stylisten de vrouw zien – toch een achetype in de mode me dunkt. Ik vind ze nogal hard, een weinig gracieus zoals dat heet. Beetje plichtmatig ‘supermodel kijkt wezenloos’.
Want, het allerergste, ze lacht niet van harte. Een van kenmerken van Yves Saint Laurent, in ieder geval in zijn parfumadvertenties. Welke je ook bekijkt (Opium buiten beschouwing gelaten)… de afgebeelde vrouwen hebben lol in het leven.
De geur zelf belooft met alle wetten van lichte variaties te breken. Nou, nou… die indruk krijg je niet als je deze melange van mandarijn, gember, pioenroos, fresia, jasmijn, framboos, musk, cederhout en patchoeli ruikt. Elle Shocking is geplukt in de rode fruittuin waar al jaren en met veel succes ook andere parfums groeien en bloeien voor de jonge vrouw.