ZWART WATER
Jaar van lancering: 2010
Laatst aangepast: 20/09/10
Neus: Olivier Cresp
Onverwacht: begeleid onder voor de Japanse ontwerper merkwaardige slogan ‘Private Party’ lijkt het meest bekende en transparante water voor de man dat ruikt naar water terechtgekomen in een donker door de maan beschenen meer waar aan de oppervlakte amber zijn warme geurnuances verspreidt. Met andere woorden: L’Eau d’Issey pour Homme (1994) wordt L’Eau d’Issey pour Homme Noir Absolu. Ook de stemming die wordt verwoordt is ‘on-Issey’. Namelijk een metropool gehuld in de nacht. Al zo vaak gehoord, al zo vaak gezien. Stel je er dit bij voor: ‘De stad strekt zich uit, een grafietzwarte zee bezaait metsprankelende lichtjes. Zwart heerst. Volmaakt zwart. Zwarte volmaaktheid’. En: ‘Zwart absorbeert het licht en laat het niet meer gaan. Een parfum sluipt naar binnen, steelt het licht en laat het spoor van een komeet achter’.
Om het geheel nog meer diepgang te geven wordt de Franse kunstenaar Pierre Soulage naar voren gehaald, bekend om zijn ‘zwarte werken’, door hem ‘outre-noir’ en ‘noir lumière’ genoemd: ‘zwart dat ophoudt te bestaan, wordt een baken van helder en lichtheid’. De Franse Schrijver René Char ook: ‘Zwart. Zijn prestige vergezelt dichters en bereidt actieve mannen voor’.
En – zwart – amber? Wat doet dat volgens Issey Miyake en Olivier Cresp met L’Eau d’Issey pour Homme Noir Absolu? Ik ga er trouwens vanuit dat ze ambergris bedoelen, want: ‘schitterend licht, een samensmelting die een herinnering aan zon en zee in zich draagt… drijvend amber, warm, mysterieus dat ziel geeft aan parfums, drijvend op golven voordat het aanspoelt op het zand’.
WAT RUIK IK EIGENLIJK?
Eerst, en prettig voor de vaste gebruikers, ruik je de essentie van L’Eau d’Issey pour Homme. Je kent het wel deze bitter-frisse zeegolf wiegend op yuzu, citroen, bergamot, waterlelie, lelietje-van-dalen, nootmuskaat, dragon, sandel- en cederhout, vetiver en en musk. Maar dan: na een paar minuten vindt de transformatie plaats. Amber(gris) geeft extra warmte, behaaglijkheid, wordt zelfs een beetje rokerig. L’Eau d’Issey pour Homme wordt L’Eau d’Issey pour Homme Noir Absolu. En wordt nog behaaglijker door kasjmierhout en kaneel. En toch blijf je van begin tot eind L’Eau d’Issey pour Homme ruiken. Sterker, had van mij wel iets meer amber bij gemogen. Mannen schrikken daar inmiddels niet vanaf, gezien de populariteit van amber(gris).
RUIK & VERGELIJK
Ambergris, de niet verwerkte inktvisresten uit de darmkanalen van de potvis (Physeter macrocephalus), is schrikbarend-mega duur doordat het steeds minder als klonten op de oceanen ronddrijft. Heeft natuurlijk met de dalende populatie te maken. De parfumindustrie is er inmiddels in geslaagd een ‘natuurindentieke’ kopie te produceren: ambroxan. Vindt de industrie. Er zijn kenners die beweren dat ambroxan niet kan tippen aan de romige, mossige en fluwelige rijkheid van de echte soort. Zoals de familie Creed van het gelijknamige parfumhuis. Die zegt in zijn geuren zuivere ambergris te verwerken.
Wil je weten hoe ambroxan in ‘zuivere’ vorm ruikt, onderstaand huis heeft het bevorderd tot hoofdversierder in:
Juliette Has A Gun Not a Perfume (2010)
En volgend parfumhuis zegt de essentie van ambroxan/ambergris echt gevangen te hebben:
Grès Ambre Gris (2008)
