HARMONIE TUSSEN WESTERSE PASSIE OOSTERSE INTEGRITEIT
Jaar van lancering: 1993
Laatst bijgewerkt: 29/03/09
Neus: Dominique Preyssas
Varja (een woord in het Sanskriet) is een talisman die oorspronkelijk om de hals hing van boeddhabeelden, en die in de veertiende en vijftiende eeuw werd gedragen door Japanse revolutionairen. Het zou kwaad en chaos verdrijven, en zo de weg vrijmaken naar absolute vrijheid van de geest. Vajra – spreek uit Vasra – werd in het Japans basara of basala.
Het laatste is de inspiratie voor de rode gevlamde geur van het Japanse cosmeticahuis Shiseido, die hiermee ‘een geslaagde harmonie tussen westerse passie en oosterse integriteit’ heeft gecreëerd.
Vertaald naar de moderne tijd moet je Basala zien als een geur voor de ‘nieuwe man’, die volgens Shiseido durft toe te geven aan het feit dat hij niet alleen door zijn intellect (westerse denkwijze) gedreven wordt maar ook door zijn emoties en intuïtie (oosterse denkwijze).
WAT RUIK IK EIGENLIJK?
De rode kleur van de flacon staat voor bloed, passie en gevoel. Ruik je! Basala heeft de traditionele opbouw van een klassieke, westerse chypre. Dus bergamot die via het hart wordt gelinkt aan eikenmos en patchoeli in de basis. Eerst is er dus de frisse start van bergamot, gevolgd door grapefruit die geleidelijk op smaak worden gebracht met koriander. Nu is het de beurt aan de helder geurende jasmijn die vervolgens een enorme shot zwarte peper krijgt toegediend – het vlammende hart van de geur. Een bloem die als het ware in rook opgaat en ijl wordt. En dat wordt versterkt door de best wel heftige en donkere basis van patchoeli, eikenmos, leer, tabak en musk. Basala: vurig, sensueel en intens karakter.
RUIK & VERGELIJK
Zo intens als Basala ruikt, zo worden ze tegenwoordig nog maar zelden gemaakt. Is een geur rood gestyled, dan kun je er gif op innemen dat je met een ‘explosieve’ en gekruide geur vandoen hebt. Hier nog enkele mannengeuren in vuur en vlam:
Givenchy Xeryus Rouge (1995)
Ferrari Ferrari Red (1996)
Comme des Garçons Series 2 Red Harissa (2001)
Jacomo Rouge (2002)

