MONDAY, TUESDAY, WEDNESDAY, THURSDAY, FRIDAY, SATURDAY… SUN DAY!
Jaar van lancering: 2013
Laatst aangepast: 24/04/13
Neus: onbekend
Gelukkig: de zomerse variaties op populaire geuren zijn over hun hoogtepunt heen. Ik, heel veel consumenten én winkeliers waren al een tijdje moe van deze bijna inwisselbare geuren die meer het plezier van een geur benadrukken, dan de essentie van parfum. Pure commercie versus pure ‘liefde’. Niets mis mee. In die zin dat iedereen in de business zoveel mogelijk wil omzetten. De industrie realiseerde zich deze ontwikkeling wat later. Dus: van Givenchy, Dior, Chanel, Yves Saint Laurent en Estée Lauder geen zomerpret dit jaar.
Sommige producenten geloven er nog steeds heilig in. Waaronder L’Oréal en Coty. Wat laatste betreft: héél véél zomers geurgenot. Calvin Klein (Eternity Summer, Eternity Summer for Men, cK One Summer), Davidoff (Cool Water into the Ocean en Cool Water into the Ocean Woman), Roberto Cavalli (Acqua), Marc Jacobs (Daisy Sunshine, Daisy Eau so Fresh Sunshine) én van de vrouw die als eerste een ‘volwaardige’ zonnegeur lanceerde: Jil Sander.
Wat ik leuk aan ‘haar’ bijdrage van dit jaar vindt: de originele en voor de hand liggende naam (waarom niet eerder gebruikt vraag je je af), de minimalistische sfeerfoto (het van papier gevouwen bootje) en de voor de man zeer kloeke flacon. De inhoud? Ach, laten we eerlijk wezen: onschuldige en brave parfumpret. Sun Day is heel vrouwelijk, Sun Day Men heel mannelijk. Ik hoop – heb deze wens al eerder uitgesproken – dat nu Jil Sander herself weer de artistieke koers van haar huis bepaalt, we binnenkort weer parfums van haar krijgen die de waan het seizoen, de waan van een trend ontstijgt. Ofwel, de essentie van minimalistische parfums volgens haar anno nu. Hoe zoiets moet en kan ruiken? Tip: haar klassiekers zijn eind vorig jaar onder de noemer The Classics én onder de vlag van modern vintage opnieuw gelanceerd. Een leuke ontdekkingstocht.
WAT RUIK IK EIGENLIJK?
Waarom is Sun Day heel vrouwelijk (en trendy)? Ga maar na. De opening: een fris-fruitige bries van bergamot en mandarijn. De laatste ‘wint’ het van de eerste; in ieder geval een mooie aanzet voor het hart: een krans van roos (klassiek), magnolia (klassiek-trendy) en tiaré (trendy) die je in een floriental-stemming brengen wat wordt versterkt door de vanille die zich hecht aan een witte hout-basis. Opvallend: Sun Day heeft hierdoor een hoog ‘huideigen’-parfumgehalte.
Nu de man: merkwaardige geur die wordt omschreven als een fresh oriental. Merkwaardig, opvallend als je wilt, door de combinatie van een zee-akkoord met jeneverbes (foto) met zijn kruidige en ijle noot. Die twee gaan heel goed samen. Je ziet de jeneverbesstruik voor je waar de zeewind overheen glijdt. De struik gedijt niet voor niets zo goed in duinachtige contreien.
Deze frisheid wordt voorgezet in de ‘core business’ van Sun Day Men met oranjebloesem (met zijn cologne-noot) en groene appel. En deze frisse golf blijft present ondanks de lichte-sensuele basis van benzoïne (warm, harsachtig, kruidig).
RUIK & VERGELIJK
Ik zeg: go back to the basics. Dus:
Jil Sander Sun (1989)
Jil Sander Sun Men (2002)


Ik zit te wachten totdat Jil Sander “Feeling Man” uit 1989 weer uitbrengt. Oud genoeg om óók een Classic te zijn. Is op eBay nog wel te vinden maar de prijzen zijn mij iets te exorbitant.