EEN KEIZERLIJK WATER VOOR HEM
EEN KEIZERLIJK WATER VOOR HAAR
Jaar van lancering: 1995
Laatst bijgewerkt: 27/04/12
Neus: Olivier Creed
Midden jaren negentig was de parfumwereld in de ban van een trend die parfumhistorisch in feite zo oud als de weg naar Rome was: uniseksgeuren. Want tot de commercie en marketing er zich mee gingen bemoeien waren in feite alle geuren geslachtsloos. Was puur een kwestie van lekker vinden of niet. Maar toen kwam in 1992 Bvlgari met Eau de Cologne au thé Vert – de zoveelste naoorlogse poging om een geur sekseneutraal te presenteren. Die poging was zeer geslaagd dus werden ook andere marktspelers wakker geschud. In 1994 lanceerde Calvin Klein cK One: een andere groene geur voor jonge meisjes en voor jonge jongens.
Het succes was zo overweldigend dat het de toenmalige directeur van Unilever (waar Calvin Klein ‘via’ Elizabeth Arden toen onder viel) verleidde tot de opmerking dat waar Chanel N°5 (1921) meer dan zeventig jaar voor nodig had, Calvin Klein binnen tien jaar was gelukt: de best verkochte geur aller tijden…
Discutabel, want is er ooit bijvoorbeeld bijgehouden hoeveel flacons er over de toonbank zijn gegaan zijn van 4711 van Müelhens – dé uniseksgeur avant la lettre uit 1792… Anyway: bijna elk parfumhuis wou ook wel uit deze zeer profitabele, geslachtsvervagende bron drinken. Van laag tot hoog. En nog hoger: Creed dus, het parfumhuis dat sowieso al tig geuren in zijn collectie had zonder specifieke geslachtsaanduiding, maar het een goede gelegenheid vond zich op deze manier als klassiek, maar ook modern huis te presenteren bij een publiek dat zocht naar een meer verfijnd thema op het uniseks-concept. En zo zag Impérial Millésime het licht.
Het werd het – conform de filosofie van het huis – gepresenteerd in een très chique setting, zoals je kunt lezen op de Creed-site: ‘Soms de gouden standaard van geur genoemd, werd Impérial Millésime gecreëerd op verzoek van een soeverein (die anoniem wenst te blijven) die zocht naar een lichte geur ideaal tijdens de warme dagen en koele nachten in zijn koninkrijk. De geur moest veelzijdig genoeg zijn voor zowel de mannelijke als vrouwelijke hovelingen. Uiteindelijk gaf de heerser Creed een gouden staaf ter inspiratie voor de flacon’. Lijkt wel een sprookje.
Hoe het ook zij: Olivier Creed (foto) stelde een geur samen die sinds de lancering een van de populairste in het Creed-assortiment is door ‘zijn romantische charme’ een daardoor geliefd bij mensen die er voor kiezen ‘hun succes subtiel met een zeldzaam elan te communiceren’.
WAT RUIK IK EIGENLIJK?
Millésime is een term afkomstig uit de oenologie waarmee een bepaald oogstjaar van een wijn of champagne wordt bedoeld. Creed heeft deze terminologie overgenomen om de bijzonderheid van zijn geuren te formuleren. Simpel gezegd: een sterkte die zweeft tussen een eau de toilette en eau de parfum. Maar voor mij balanceert Impéral Millésime eerder tussen een eau de toilette en een eau de cologne.
Opmerkelijk is dat Creed de nieuwe smaak van toen – zoutachtige nuances, zeebries, ozon, marinenoten – in deze geur goed heeft geïncorporeerd: het is één en al wiegen van citrusvruchten die groeien aan kusten waar de oceaan zijn zoutige golven op beukt.
Creed geeft zelfs een exacte geografische positie: zonnig Sicilië. Prettige opening: fruitige noten ondergedompeld in zeewater waarin bergamot (tekening), mandarijn en sinaasappel vrolijk en opperbest gestemd spartelen…. samen gaan ze diepte in en treffen op de zeebodem aan: intense houtnoten en nog intenser musk. Laatste is zo musky en zo typisch Creed, dat je bijna gaat geloven dat het de echte is, iets wat het ‘parfumhuis van vader op zoon sedert 1760’ beweert. Aangenaam, verfrissend en ‘plezant’, maar Impéral Millésime is niet beter en niet minder dan zoveel andere citruscolognes in het prestigesegment, maar dan wel voorzien van een koninklijk zegel.
RUIK & VERGELIJK
De meeste androgyne geuren die snel na ck One verschenen, verdwenen even snel. Sommigen hebben het overleefd, toevallig de ‘androgyners’ van de nichemerken. Moet toch een kwaliteitskwestie zijn:
Etienne Aigner XXL (1995)
Comme des Garçons White (1995)
Gianfranco Ferré Giefeffe (1995)
Caron Eau Pure (1996)
Salvador Dali Dalimix (1996)
Diptyque Philosykos (1996)
Escada Country Weekend (1996)
Escada Sport Spirit (1996)
Annick Goutal Eau du Sud (1996)
Calvin Klein cK be (1996)
L’Artisan Parfumeur Thé pour un Eté (1996)

