BLONDES HAVE MORE…
Jaar van lancering: 1995
Laatst bijgewerkt: 10/10/12
Neus: Nathalie Feisthauer
Model: Donatella Versace
Blonde… is de utlieme liefdesverklaring van Gianni aan zijn zus Donatella, de vrouw die achter de schermen van het immense mode-imperium al jaren een grote invloed uitoefent en sinds de dood van haar broer in 1997 er de artistieke scepter zwaait. Ja, en inderdaad, de vrouw hiernaast op de foto is Donatella Versace. Hoewel behoorlijk gefotoshopt, oogt ze nog enigszins eigen. Iets wat je van haar de laatste jaren niet echt meer kunt beweren.
In de jaren negentig treedt Donatella steeds meer uit de schaduw van haar grote broer en presenteert ze zich – en nog steeds – als een celebrity/blonde vamp/femme fatale. En hoe chic (of ordi-chic?) het ook is, ik heb wel bewondering voor deze manier van jezelf te presenteren, doen alsof de jaren zichtbaar geen invloed op je hebben gehad. Dat heeft ze gemeen met aantal van haar talrijke celeb-friends.
Die kennen ook de juiste plastic fantastic-adresjes en ‘rsvp-eren’ altijd op uitnodigingen voor de juiste feestjes en red carpet-uitreikingen. Denk aan Madonna, denk aan (Sir) Elton John. En (sinds kort) aan de megasuperster die haar natuurlijke kleinkind had kunnen zijn: Lady Gaga. Anyway, Gianni Versace ging bij het creëren van Blonde uit van een inmiddels verontachtzaamde regel in de parfumerie. Namelijk dat bij blondines geen donkere, oosterse geuren passen, maar volle (witte) bloemengeuren. En bij een overrompelende blonde vrouw als Donatella – vraag me wel af of ze een natural blond is – hoort een dito ‘blonde’ bloemengeur. En dan heb je als femme talale weinig keuze. Sterker, je hebt eigenlijk maar één keus: een soliflor van tuberoos.
WAT RUIK IK EIGENLIJK?
Het is Gianni Versace geweest die de oorspronkelijk uit Mexico afkomstige tuberoos als solifleur-parfum met Blonde in bredere kring populair heeft gemaakt. Volgens Francis Kurkdjian is Blonde op verzoek van de ontwerper geïnspireerd op het beroemdste tuberoosparfum aller tijden: Fracas van Robert Piguet uit 1949 (sinds 1992 weer in productie). Kurkdjian kan het weten, want hij creëerde Fragile Jean Paul Gaultiers coutureparfum ook helemaal vol van tuberoos.
Een klassiek tuberoosparfum is een compositie van oranjebloesem, ylang-ylang, roos, jasmijn en natuurlijk tuberoos. Aan de parfumeur de ‘onmogelijke’ opdracht daar de juiste verhoudingen voor te vinden en zijn eigen smaakmakers aan toe te voegen. Voor Blonde werden dat: absolu van narcis, jasmijn en viooltje plus Florentijnse iris-pommade. Lekker en totaal tuberoos, alleen een beetje vlak. Hoewel je een volle en zoet-boterige geur krijgt, blijft die horizontaal toch hangen. Dat wil zeggen geen verticale verdieping door het samenspel met de andere bloemen.
RUIK & VERGELIJK
Wie heeft de lekkerste tuberoosgeur gemaakt? De juiste kiezen wordt moeilijker aangezien er steeds nieuwe verschijnen die alle voorgangers overbodig maken. To name a few:
Creed Angélique Encens (1933)
Robert Piguet Fracas (1948)
Annick Goutal Tubéreuse (1984)
Serge Lutens Tubéreuse Criminelle (1999)
Jean Paul Gaultier Fragile (1999)
Michael Kors Michael Kors (2002)
By Kylian Beyond Love (2007)
Estée Lauder – Private Collection – Tuberose Gardenia (2007)

